Türkmenistan Nakliye

24.02.2023
938
Türkmenistan Nakliye

Orta Asya ülkesi olan Türkmenistan; güneyde İran, batıda Hazar Denizi, kuzeyde Kazakistan, doğuda Özbekistan ve Afganistan ile komşudur. Ülkenin büyük bir bölümünü Karakurum Çölü kaplıyor olsa da başkenti olan Aşkabat sayesinde yoğun bir ticarete sahiptir. Bu ticarette Türkiye ikili ilişkiler her geçen gün gelişmekte ve Türkiye – Türkmenistan arası lojistik hizmetine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Lojistik sektöründe öne çıkan 5K Lojistik, Türkmenistan nakliye hizmetleri ile müşteri ihtiyaçlarını karşıladığı güvenilir bir taşımacılık hizmeti sunmaya devam ediyor. 

Sosyal tesislerin büyük bir bölümünün Aşkabat’ta toplanması, buradaki nüfus yoğunluğunu ve dolayısıyla ürün ihtiyacını artırmıştır. Bu kapsamda her geçen yıl artan ihracat ve ithalatta Türkiye üzerinden belirli oranlarda nakliye hizmeti sağlanıyor. Nakliye hizmetinde Türkmenistan parsiyel, frigo nakliye ve ağır yük taşımacılığı, öne çıkan hizmet türleri olup bu hizmetler karayolu ve denizyolu kullanılarak Türkmenistan’a ulaştırılıyor. 

Türkmenistan Karayolu Nakliye

Geçmişten günümüze ticarette en çok değerlendirilen ulaşım güzergahları karayolları üzerinden olmaktadır. En ücra köşelere dahi hizmetin ulaştırılmasını sağlayan karayolları, ülke içerisinde olduğu kadar uluslararası düzeyde de gelişmiştir. Bu kapsamda Türkmenistan karayolu nakliye güzergahları kullanılarak her türlü ürün ve hizmet, Türkmenistan’a güvenilir şekilde ulaştırılabiliyor. 

Türkmen nakliyat hizmetlerinde uzun yıllardır hizmet vermeye devam eden 5K Lojistik; Türkmenistan ithalat ürünleri arasında yer alan beyaz eşya, elektronik ürünler, inşaat malzemeleri ve işlenmiş gıdalar olmak üzere birçok türde ürünü karayolu üzerinden ulaştırmakta ve bu ulaşım sürecinde stratejik güzergahlar belirleyerek güvenilir teslimatı en kısa sürede gerçekleştiriyor. Lojistik hizmetlerinde donanımlı araçlar kullanılmakta olup son teknolojik ekipmanlar ve araç takip sistemleri ile sorunsuz bir lojistik hizmeti sağlanmaktadır.

Türkmenistan Gemi Nakliyesi

Orta Asya’da yer alan konumu sebebiyle Türkmenistan ticaretinde karayolu ya da havayolu ulaşımı sıklıkla tercih ediliyor. Ancak buna ek olarak batıda yer alan Hazar Denizi, Türkmenistan deniz yolu ticareti üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hazar Denizi kıyısında yer alan Türkmenbaşı Limanı, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeden gerçekleştirilen nakliye hizmetlerinde denizyolu ulaşımının gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak Karadeniz > Volga Nehri > Hazar Denizi güzergahı üzerinden yapılan ulaşım ile Türkiye – Türkmenistan ticareti deniz yolu üzerinden sağlanabiliyor. 

Türkmenistan gemi nakliyesi daha fazla yükün tek seferde ulaştırılması gibi önemli bir avantaj sunmakla birlikte denizyolu taşımacılığı tek başına yeterli değildir. Türkiye ile sınır komşusu olmayan Türkmenistan’a ulaşım için denizyolu taşımacılığı ve karayolu taşımacılığı kombine olarak değerlendirilmektedir. 

 Türkmenistan Parsiyel Nakliye

Parsiyel nakliye, lojistik hizmetlerinde büyük bir paya sahiptir. Farklı türde ancak birlikte taşınabilmesi mümkün olan ürünlerin, aynı araç ile aynı güzergaha ulaştırılma hizmeti, parsiyel nakliye olarak tanımlanır. Yapılan parsiyel nakliye hizmeti ile araçlar, düzenli olarak çıkış yapmakta ve nakliye hizmetlerinde herhangi bir aksama olmadan ürün ticareti sağlanmaktadır. Bu kapsamda Türkmenistan parsiyel nakliye hizmetleri ile süreci profesyonel şekilde yürüten 5K Lojistik, ürün ticaretinde aksama olmadan güvenilir teslimat hizmeti veriyor. 

Türkmenistan parsiyel nasıl yapılır? sorusu özellikle Türkiye – Türkmenistan arası ticaret anlaşmalarında öne çıkan bir konudur. Parsiyel taşımacılık temel prensibi; aynı güzergaha gidecek araçların etkili şekilde kullanılabilmesi ve enerji-zaman tasarrufu sağlaması adına farklı türde ürünlerin araç kapasitesine uygun şekilde aynı araca yüklenerek aynı güzergaha ulaştırılmasıdır. Türkmenistan parsiyel nakliye güzergahları arasında;

 • Aşkabat
 • Türkmenabat
 • Ahal
 • Balkan 
 • Daşoğuz
 • Lebap
 • Merv

bölgelerini sayabiliriz. Bunun dışında parsiyel taşımacılığın karayolu ile sınırlı olmadığını belirtmeliyiz. Türkmenistan havayolu parsiyel hizmeti ile farklı türde ürünlerin aynı havayolu aracı üzerinden taşınması mümkündür. Elbette Türkmenistan havayolu taşımacılığı ile gönderimi yapılan ürünler, yükte hafif ve pahada ağır olma özelliği gösterir. Bunun sebebi havayolu taşımacılığının maliyet olarak daha yüksek olmasıdır.

 Türkmenistan Frigo Nakliye

Temelde soğuk taşıma olarak tanımlayabileceğiniz frigo nakliye, diğer hizmet türlerine nazaran daha hassas ürünlerin taşımacılığını gerçekleştirir. Türkmenistan frigo nakliye ile 

belli derecede depolanması gereken ürünlerin, uzun mesafedeki teslimat adreslerine bozulmadan ulaştırılması sağlanıyor. Bu kapsamda 5K Lojistik Türkmenistan frigo taşımada sigortalı hizmet ile ürünlerin bozulma ya da hasar alma durumlarına karşın koruma garantisi sunmaktadır.

Türkmenistan Frigo Nakliye Nasıl Yapılır? konusu ele alınacak olursa öncelikle, hassasiyeti olan ürünlerin uygun şartlarda depolanması ve herhangi bir hasar almadan araçlara yüklemesi gerçekleştirilir. Isı sensörlü soğuk dolapların yer aldığı frigorifik araçlar ile ürünün muhafaza edilmesi gereken uygun sıcaklık ve koşullar sağlanır. Türkmenistan frigo taşımacılık ile ulaştırılan ürün türleri;

 • Et ve et ürünleri
 • Şoklanmış hayvansal ürünler
 • Dondurulmuş gıdalar
 • Süt ve süt ürünleri
 • Taze sebze ve meyveler
 • Konserveler ve işlenmiş gıdalar
 • Çiçek ve fidanlar

Türkmenistan Proje Nakliye

Uluslararası düzeyde güvenilir taşımacılık hizmetine ihtiyaç duyulması halinde 5K Lojistik, profesyonel çözümleri ile müşterilerine yardımcı olmaktadır. Türkmenistan – Türkiye arası taşımacılık faaliyetlerinde hizmetler kesintisiz olarak sağlanmakta olup bu hizmet türlerinden biri de Türkmenistan proje nakliye olmaktadır. Her türlü yük ve malın Türkmenistan’ın çeşitli bölgelerine ulaştırılmasını sağlayan proje nakliye hizmetlerinde süreç sıfır hata ile yürütülmekte olup Türkmenistan nakliye hizmetleri başta olmak üzere Özbekistan nakliye ve daha fazlası için firmamız ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Türkmenistan Ağır Nakliye

Türkmenistan ithalat ürünleri arasında önemli bir paya sahip yük türü, inşaat malzemeleri ve inşaat araçları olmaktadır. Bu malzeme ve araçların teslimatı için ağır nakliyat hizmetleri kullanılmaktadır. Ağır nakliye hizmetleri, diğer taşımacılık hizmetlerine göre oldukça dikkat gerektirmekte olup normalin üzerinde ebat ve ağırlığa sahip araçların teslimatı gerçekleştirildiğinden ekstra ekipmana ihtiyaç duyulur. Tüm bunlar göz önüne alındığında Türkmenistan ağır nakliye hizmetlerinde 5K Lojistik, sunduğu profesyonel ve güvenilir hizmetler ile süreci kontrol altında tutar ve başarılı şekilde yönetir.

Türkmenistan Lowbed Taşıma olarak da ifade edebileceğimiz ağır nakliye hizmetinde, yapılan taşımacılığa uygun lowbed dorseli araçlar kullanılır. Standart yük taşıma araçları ile taşınmasının mümkün olmadığı ağır yük ve ekipmanların taşımacılığı Lowbed taşımacılık ile sağlanmaktadır. Bu kapsamda ağır nakliye – lowbed taşımacılık ile teslimatı yapılabilecek ürünler arasında;

 • Santraller, trafo ve jeneratörler
 • Yat ve tekneler
 • İş makineleri ve vinç malzemeleri
 • Boru hattı ve köprü kirişleri
 • Fuar stand ve ekipmanları
 • Ağır araçlar
 • Konteynerler
 • Çelik kontrüksiyonlar

Türkmenistan Nakliye Fiyatları

Türkmenistan lojistik firmaları arasında sektöründe en başarılı ve güvenilir nakliye hizmetleri ile yardımcı olan 5K Lojistik, verdiği hizmet kapsamında uygun fiyat garantisi sunmaktadır. Türkiye’ye komşu ülkeler ve Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sevkiyat gerçekleştirilmekte olup sevkiyatta fiyatlar geniş bir skalaya sahiptir. Bu kapsamda ticareti en sık yapılan Türkmenistan nakliye fiyatları da çeşitli kriterlere göre değişiklik göstermekte ve farklı aralıklarda fiyatlandırılmaktadır. Fiyatlar üzerinde belirleyici kriterler arasında;

 • Sevkiyat yapılacak ülke
 • Seçilen güzergah
 • Kalkış ve varış noktaları arasındaki mesafe
 • Yük türü, ebatları ve ağırlığı
 • Sevkiyat türü
 • Kullanılan ekipmanlar
 • Sigorta, maaş, gümrük vb. işlemler

Türkmenistan Navlun Fiyatları

Müşteriler ve uluslararası düzeyde ticaret yapan firmalar arasında araştırılan konuların başında navlun fiyatları gelmektedir. Öncelikle navlun nedir? sorusuna cevap vermek gerekirse navlun; karayolu, havayolu veya demiryolu kullanılarak ürün ve malların taşımacılığını yapması amacıyla taşımacılık şirketlerine ödenen ücrettir. 

Türkmenistan çalışan nakliye firmaları ve Türkiye nakliye firmalarında navlun fiyatları, müşterilerin beklentileri göz önüne alınarak hesaplanır. Bu hesaplamalarda katedilen km, şoför maaşları, zorunlu belgeler ve sigorta masrafları gibi giderler eklenerek ideal bir fiyat aralığı çıkarılır. 5K Lojistik olarak Türkmenistan navlun fiyat belirlemede nakliye firması olarak, hizmeti alacak şirketleri avantajları ve karını göz önünde tutmaktayız.

Türkiye – Türkmenistan Transit Süreleri

Lojistik faaliyetlerinde en önemli konulardan biri de tır varış güzergahları ve transit süreleri olmaktadır. Bu kapsamda 5K Lojistik firması olarak Türkiye Türkmenistan transit süreleri, minimum düzeyde tutarak güvenilir hizmeti en kısa sürelerde vermeyi hedefliyoruz. Bu süreçte en doğru ulaşım türü ve stratejik güzergahlar belirlenerek ulaşım süreleri kısaltılmakta ve ticaret firmaları arasında minimum maliyetlerde sevkiyat gerçekleştirilmektedir. 

Türkmenistan tır varış güzergahı transit süreleri konusunda belirleyici ilk unsurdur. Buna ek olarak ulaşım türü de süreler üzerinde etkili olmaktadır. Karayolu taşımacılığı ile esnek bir güzergah belirleniyor olsa da havayolu taşımacılığı, en hızlı nakliye türlerinden biridir. Ancak maliyet olarak yüksek olması, Türkiye Türkmenistan nakliye firmaları arasında genellikle karayolu ve denizyolu taşımacılığının öne çıkmasını sağlamıştır. 

Bununla birlikte lojistik firması departmanları Türkmenistan’a ürün nakliye güzergahı seçiminde İran üzerinden ulaşımı tercih etmektedir. Enerji ve zaman tasarrufunun sağlandığı bu güzergaha ek olarak ikinci seçenek Gürcistan > Azerbaycan üzerinden olmaktadır. Bu güzergahlar, birçok kriter göz önüne alınarak seçilmekte olup stratejik bir güzergah belirlenerek sıfır hata ile sevkiyat sağlarken maliyeti minimuma indirmek hedeflenmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.