Havayolu Taşımacılığı Nedir ?

Anasayfa » Havayolu Taşımacılığı Nedir ?

Havayolu taşımacılığı, sağladığı birçok avantaj ile günümüzde en çok tercih edilen taşımacılık türlerinden biridir. Artan dünya nüfusu ve ülkeler arası ticaret ile lojistik hizmetlerine olan talep yoğunlaşmış ve kargo taşımacılığında güvenilir hızlı teslimat beklentisi öne çıkmıştır. 

Havayolu kargo taşımacılığı ile farklı türde ve ağırlıkta yüklerin en hızlı şekilde teslimatı söz konusudur. Ülke içi ve uluslararası kargo taşımacılığında üstün performanslar gösterebilen havayolu taşımacılığında kargolar, modern yöntemler ile taşınmaktadır. En güvenilir lojistik hizmetlerinin başında gelen havayolu lojistiği, denizaşırı ülkeler ve uzak mesafelerde hızlı ve güvenilir teslimat garantisi sunar. 

Havayolu Taşımacılığı Nedir?

Bir malın bir yerden istenilen başka bir yere ulaştırılması taşımacılık olarak tanımlanmakta olup bu taşımacılığın havayolu araçları kullanılarak gerçekleştirilmesi, havayolu taşımacılığı olarak adlandırılır. Hava taşımacılığı, sahip olduğu özellikleri, çalışma sistemi ve avantajları ile diğer taşımacılık türlerinden ayrılmaktadır. 

Bölgesel çözümler ve sektörel çözümler sayesinde, taşınacak mal ve hizmet verilen alan ile ilgili profesyonel işlemler sağlanır. Havayolu taşımacılığı firmaları genel anlamda bakıldığında 7 kıta ve dünyanın birçok bölgesindeki havalimanlarına ulaşım sağlama anlayışına sahip olduğu görülür. 

Günümüzün hızlı ve sorunsuz teslimat türü olan bu yöntemin temelleri, 1903 yılında Wright kardeşlerin yaptığı ilk uçuş denemeleri ile atılmıştır. Bu deneme sonrası havayolu taşımacılığına dair denemeler hız kazanmış ve her geçen dönem gelişerek günümüzdeki halini almıştır. 

Bugün artık birçok farklı türde ürünün taşındığı havayolu taşımacılığı, insanlara ve çalışılan firmalara sağladığı avantajlar ile vazgeçilmez bir öneme ve kullanıma ulaşmıştır. 

Havayolu Taşımacılığı Nasıl Çalışır?

Hava kargo taşımacılığı temel prensibinde, firma gönderilerinin havayolu araçları ile sorunsuz bir şekilde ulaştırılması yer alır. Ürün sunan firmaların bu kapsamda profesyonel bir lojistik firması ile çalışması önemlidir. Havayolu taşımacılığında lojistik firmaları, taşıma araçları ve depolama alanları ile firmalar için güvenilir kargo süreci sunar. Sorunsuz bir havayolu taşımacılığı süreci için aşağıdaki adımlar izlenmektedir;

 • Firma ve anlaştığı profesyonel lojistik firması ile gönderiler için uygun fiyatın belirlenmesi,
 • Gönderilerin paketlenmesi ya da paketleme işleminin lojistik firmasına bırakılması,
 • Paketlenen gönderilerin havalimanından – gümrük noktasından geçirilmesi,
 • Gönderilerin sorunsuz şekilde uçağa yüklenmesi,
 • Gönderilerin varış noktasına ulaştırılması,
 • Ulaşan gönderilerin çeşitli kontrol ve gümrük işlemleri sonrası teslim edilmesi.

Havayolu Taşımacılık Türleri 

Gelişen teknoloji ve hava yolu ulaşım araçlarının çeşitliliği, donanımı, havayolu taşımacılık türleri kapsamında çeşitlilik oluşturmuştur. Başta ürün çeşidi olmak üzere yük miktarı ve firma beklentileri gibi birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kapsamda havayolu taşımacılık türleri arasında;

Genel Kargo: Herhangi bir özel kriteri bulunmayan, taşınacak malın özel bir hassasiyeti olmayan durumlarda yapılan kargo işlemi, genel kargo olarak adlandırılmaktadır. 

Özel Kargo: Özel kargo hizmetinde taşıma işlemi öncesi taşıma kriterleri belirlenir. Özel işlemlerin gerekli olduğu bu yöntemde ürünlerin sorunsuz teslimi için kargolama ve istifleme işlemleri, taşıma kriterlerine uygun olarak gerçekleştirilir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı: Uluslararası ya da ülke içerisinde taşınacak mallardan bazıları tehlikeli madde (yanıcı, patlayıcı, kimyasal içerikli) olabilmektedir. Bu ürünlerin taşınması sırasında herhangi bir yanma ve patlama gibi tehlikeli durumla karşılaşmamak adına özel taşımacılık gerçekleştirilen yöntem, tehlikeli madde taşımacılığı olmaktadır.

Havayolu Taşımacılık Özellikleri 

Birçok farklı yük tipinin denizaşırı ülkelere gönderilmesinde tercih edilen havayolu taşımacılığı, diğer birçok taşımacılık türünden ayrılan farklı özelliklere sahiptir. Havayolu taşımacılık özellikleri;

 • Ülkeler arası transferde en çok tercih edilen taşımacılık türüdür. 
 • Uzun mesafelerde güvenilir taşıma garantisi sunar.
 • Herhangi bir trafik sorununun bulunmadığı havayolu kargo taşımacılığında gönderilerin ürünlerin bütünlüğü bozulmaz.
 • Taşıma öncesi yapılan sigortalama işlemi sayesinde herhangi bir olumsuz durum ve teslimat sorunu ihtimaline karşı maddi zarar minimum düzeydedir. 
 • Kargo servisi bulunan dünyadaki tüm havalimanlarına gönderim imkanı bulunmaktadır.
 • Uzak mesafelerde hızlı ve güvenilir teslimat garantisi sunması sebebiyle fiyat aralıkları yüksek olabilmektedir.
 • Gümrük işlemlerinin kolay olması sebebiyle taşımacılık süreci çok daha avantajlıdır.

Havayolu Taşımacılık Avantajları ve Dezavantajları

Büyük ya da küçük ölçekli firmalar, ihtiyaçlarına göre farklı seçenekte taşımacılık çözümlerinden yararlanabiliyor. Karayolu taşımacılığı, denizyolu, demiryolu taşımacılığı gibi seçeneklerin yanı sıra havayolu taşımacılığı da firmaların beklentilerini en iyi şekilde karşılayan bir lojistik hizmetidir. Birçok kolaylığı beraberinde getiren havayolu taşımacılığının avantajları arasında;

 • Ürün ve malların, dünyanın herhangi bir bölgesine kolaylıkla ulaştırma imkanı elde edilir.
 • Özellikle denizaşırı ülkeler ve uzak mesafelerdeki gönderim yerleri için en hızlı ulaşım seçeneğinden biridir. Bu özelliği ile zamandan tasarruf sağlar.
 • Dünyanın herhangi bir bölgesine maksimum 2 – 3 gün içerisinde ürün gönderimi sayesinde sigorta maliyetlerinden tasarruf edilebilir. 
 • Ticari anlaşmalarda ve ürün teslimlerinde şirketlere önemli hızlı işlem imkanı sağlaması açısından avantajlıdır.
 • Gün içerisinde birçok sefer yapılabilme imkanı bulunmaktadır.
 • Kırılabilecek hassasiyetteki ürünlerin teslimatı sorunsuz şekilde sağlanabilmektedir.

Her taşımacılık türünde olduğu gibi havayolu kargo taşımacılığının da kendi içerisinde dezavantajlı durumları olabiliyor. Havayolu taşımacılığında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri fiyatlandırma olmalıdır. Diğer nakliye türlerine oranla daha hızlı ve özel taşımacılık sunması, yakıt giderlerinin masraflı olması gibi koşullar havayolu taşımacılığının diğer türlere göre biraz daha pahalı bir fiyatlandırmaya sahip olmasına sebep olmuştur.

Havayolu Taşımacılık Fiyatları

Havayolu taşımacılığında maliyetler birçok kritere göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle havayolu kargo taşımacılığında fiyatlandırma, sevkiyat türlerine göre yapılan sınıflandırma ile belirlenir. Evrak sevkiyatı, tehlikeli madde sevkiyatı, genel ya da özel ürün sevkiyatı gibi seçenekler, fiyatlandırma noktasında belirleyicidir. Havayolu taşımacılığında diğer lojistik hizmetlerinden farklı olarak ürün hacmi değil ürün ağırlığına göre fiyatlandırma yapılır. Bu sebeple değerli ve hafif eşyalar için havayolu taşımacılığı dezavantajlı bir seçenek olabiliyor. Ayrıca gönderilerin teslim süresi de fiyatlandırmada son derece etkili bir kriterdir. Havayolu ile yapılan taşımacılık faaliyetlerinde ürün teslim süresi 1-2 gün olabildiği gibi 8-9 gün arasında da değişiklik gösterebiliyor. Acil sevkiyat durumlarında taşımacılık fiyatları da yükselebilmektedir.