Özbekistan Nakliye

18.01.2023
475
Özbekistan Nakliye

Orta Asya’da yer alan Özbekistan; kuzey ve kuzeybatısında Kazakistan, güneyde Türkmenistan, doğuda ise Kırgızistan, Tacikistan ve Afganistan ile sınır komşusudur. Konum olarak herhangi bir denize sınırı olmayan ülke, dünyanın 4. büyük gölü olan Aral Gölü’nü topraklarında barındırıyor. Sahip olduğu zenginlikleri ile dünya ticaretinde önemli bir yere sahip Özbekistan’ın ticari iş ortakları arasında Türkiye de yerini almaktadır. Bu kapsamda 5K Lojistik olarak verdiğimiz profesyonel Özbekistan nakliye hizmetlerimizle ihtiyaç duyulan taşımacılık faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz.

Özbekistan Karayolu Nakliye

Bir Orta Asya ülkesi olan Özbekistan, ticari faaliyetlerinde büyük oranda karayolu taşımacılığından yararlanmaktadır. Özbekistan çalışan nakliye firmaları ve Türkiye – Özbekistan arası nakliye hizmeti veren firmalar, karayolu güzergahı ile oldukça çeşitli ürünler için taşımacılık hizmeti veriyor ve ithalat ihracatı gerçekleştiriyor. Bu kapsamda en çok araştırılan konuların başında Özbekistan Karayolu Nakliye Nasıl Yapılır? sorusu gelmektedir.

Lojistikte dozvola konusu, karayolu nakliye hizmetlerinde önemli bir konu olup nakliye hizmetlerini kısıtlayabilen bir güce sahiptir. Dozvola, ikili karayolu taşımacılık işlemlerinde ülkeler arasında yapılan kota anlaşmaları kapsamında bir geçiş belgesidir. Bu belge sebebiyle yılın son iki, üç ayında ihracat işlemlerinde kısıtlamalar meydana geliyor olsa da 5K Lojistik olarak alternatif hizmetler ve güzergahlar ile kesintisiz Özbekistan karayolu nakliye hizmeti sağlıyoruz.

Özbekistan Demiryolu Nakliye

Yük taşımacılığında hızlı, güvenli ve kolay geçiş avantajlarına sahip nakliye türlerinden biri demiryolu nakliye hizmeti olmaktadır. Bu kapsamda Özbekistan başta olmak üzere bölgenin diğer ülkeleri olan Irak nakliye, İran nakliye, Kazakistan nakliye hizmetlerinde demiryolu alternatifi kullanılmaktadır. 5K Lojistik firması olarak güvenilir ve sorunsuz teslimat anlayışı ile çıktığımız yolda, Özbekistan demiryolu nakliye hizmetleri kapsamında her türlü yükün kesintisiz taşımacılığını sağlıyoruz. 

Demiryolu taşımacılığında öne çıkan nokta ise vagon tipleri olmaktadır. Teslimatı yapılan ürüne göre vagon tipi belirlenmekte olup genellikle hava şartlarından etkilenmemesi adına ürünler, kapalı vagonlarda taşınmaktadır. Ancak yapılan yapı inşaat malzemesi teslimatında kapalı vagonlar, taşımacılık için uygun olmamakla birlikte yük taşımacılığında platform vagonlar kullanılmaktadır.

Özbekistan Havayolu Kargo Taşımacılığı

Özbekistan’a yapılan ürün teslimatlarında tercih edilebilen bir diğer seçenek Özbekistan havayolu kargo taşımacılığı olmaktadır. Ticari faaliyetlerde hız ve güvenliğe olan ihtiyacın artmasıyla birlikte havayolu kargo taşımacılığı da günden güne gelişmiş ve müşteri ihtiyaçlarına göre genel kargo taşımacılığı ve özel kargo taşımacılığı olarak ayrılmıştır.

Genel kargolar kapsamında herhangi bir hassasiyeti ve özel durumu olmayan ürünler taşınırken özel kargolar kapsamında canlı hayvanlar, bozulabilir maddeler ve değerli eşyaların taşıması yapılır. Maliyet olarak diğer taşımacılık türlerine göre yüksek bir fiyat aralığına sahip olması sebebiyle genellikle değerli eşyaların taşımacılığı, Özbekistan havayolu taşımacılığı ile sağlanıyor.

Özbekistan Parsiyel Nakliye

5K Lojistik firması olarak Özbekistan nakliye kapsamında büyük bir paya sahip olan hizmetimi, Özbekistan parsiyel nakliye hizmetidir. Hızlı ve güvenilir çözümlerin yanı sıra ekonomik bir seçenek olarak öne çıkan Özbekistan parsiyel hizmetlerimizi tır, gemi, uçak ya da vagonlar olmak üzere çeşitli araçlar ile sağlamaktayız. Parsiyel nakliyenin temel prensibi; kullanılan araç fark etmeksizin, benzer yapıya sahip ve aynı güzergaha giden ürünlerin, aynı araç içerisinde taşınmasıdır.

Türkiye – Özbekistan arası yaklaşık 4000 km mesafe olması, yol maliyetini minimuma indirmek adına şirketleri ekonomik çözümlere yönlendirmiştir. Bu kapsamda Özbekistan parsiyel nakliye ile farklı alıcılara ait çeşitli ürünler, aynı araç içerisinde ulaştırılarak zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlanır. 5K Lojistik parsiyel nakliye hizmetlerimiz kapsamında araçlarımız belli günlerde yola çıkarak ürün taşımacılığını gerçekleştirmektedir.

Özbekistan Frigo Nakliye

Ülke içerisinde olduğu kadar uluslararası düzeyde yapılan taşımacılıkta, hassas ürünlerin ticareti gerçekleştirilebiliyor. Hassas ve bozulabilir ürün taşımacılığının sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmesi adına frigo nakliye hizmeti öne çıkmaktadır. 5K Lojistik olarak uluslararası düzeyde gerçekleştirdiği taşımacılıkta, sabit ısıda taşınması gereken her ürünü frigorifik araçlar ile ulaştırmaktadır. Dünyanın çeşitli bölgelerine ulaşan bu araçlar ile Özbekistan frigo nakliye hizmeti verilmekte olup Özbekistan’a giden tırlar hassas ürünlerin bozulmadan taşınabilmesi adına özel soğutucu sistemler ile donatılmıştır.

Her türlü tıbbi ilaç, kimyasal ürün, dondurulmuş gıda, taze sebze ve meyvelerin taşınabilmesini sağlayan bu hizmetler, ticarette önemli avantajlar sağlamaktadır. Belli ısıda taşınması gereken bu hassas ürünlerin ticaretini yapan firmalar, ekonomik Özbekistan frigo nakliye fiyatları sunan 5K Lojistik firması ile Özbekistan’a ürün teslimatını gerçekleştirebiliyor. Bunun dışında Özbekistan frigo nakliye avantajları arasında;

 • Belli sıcaklık değerlerinde taşınması gereken ürünler, özel soğutucular ile taşınarak raf ömrü kısalmadan tüketiciye ulaştırılabiliyor.
 • Taze sebze ve meyvelerin tat, koku ve yapılarında bozulma olmadan tazeliklerini koruyarak ulaştırılması sağlanıyor.
 • -26 ve +18 derece aralığında değerlere sahip özel soğutucu araçlar sayesinde her türlü hassas ürünün, uygun saklama koşullarında depoalanarak ulaştırılması mümkündür.
 • Gıda ürünlerinin yanı sıra tıbbi ilaç ve kimyasalların taşınabildiği bu araçlar sayesinde farklı sektörlerin ürün teslimatını frigorifik araçlar ile gerçekleştirebilmesi sağlanıyor.

Özbekistan Konteyner Taşımacılık

Lojistik ve nakliye alanında en sık karşılaşılan taşımacılık türü, konteyner taşımacılık olmaktadır. Sağlam ve dayanıklı yapıları itibariyle konteynerler, yükleri dış etkenlere karşı koruyabilmektedir. Bunun dışında büyük koliler olarak tabir edebileceğimiz konteynerler, birden fazla ürünün tek bir ünitede taşınabilmesine olanak sağlar. Lojistik alanında birçok avantajı beraberinde getiren bu taşımacılık türünde 5K Lojistik, Özbekistan konteyner taşımacılık hizmeti sağlayarak ihracat ve ithalatta güvenilirliği garanti altına almakta ve ürün teslimatını kolaylaştırmaktadır. 

Ürünlerin güvenilir şekilde taşınabilmesinin yanı sıra konteynerler; karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu ile taşınabilme ayrıcalığına sahiptir. Bunlara ek olarak Özbekistan konteyner taşımacılık hizmeti ile sağlanan avantajlar arasında;

 • Konteynerlerin sert ve dayanıklı yapısı sayesinde ürünler herhangi bir hasar almadan alıcıya ulaştırılır.
 • Dış etkenlere karşı koruma sağlaması ve hava geçirmeyen yapısı sayesinde ürünlerde ve ambalajlarında herhangi bir sorun oluşmaz.
 • Çeşitli ulaşım türleri arasında konteynerlerin açılmadan diğer araca yükleme yapılabilmesi mümkündür.
 • Yükleme ve boşaltmada sağlanan kolaylık ile zaman ve enerjiden tasarruf edilir.

Özbekistan Ağır Yük Taşımacılığı

Özbekistan nakliye firmaları ile şirketler, çok farklı kategorilerde ürün ve yüklerini, Özbekistan topraklarına ulaştırabiliyor. Bu kapsamda taşımacılığı yapılan ürün türlerinden biri ağır yükler olmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere ağırlık ve boyut olarak normalin üzerinde olan yükler, Özbekistan ağır yük taşımacılığı ile sevk edilmektedir. Bu süreçte ürünlerin depolama, yükleme ve boşaltma aşamalarında son derece hassas davranılmalı ve hasarsız şekilde ulaştırılabilmesi için özel ekipmanlar kullanılmalıdır. Alanında uzman deneyimli kadro ile yapılan bu taşımacılık ile taşınan ağır yük türleri arasında; jeneratör ve trafolar, iş makineleri, vinçler, türbinler, inşaat malzemeleri, tekneler, santraller, ağır araç ve ekipmanlar sayılabilir. 

Türkiye Özbekistan Tır Güzergahı

Orta Asya’da yer alan ve Türkiye ile arasında binlerce km bulunan Özbekistan ile yapılan nakliye hizmetlerinde çeşitli güzergahlar seçilmektedir. Bu güzergahlar belirli noktalarda birbirinden ayrılmakta olup benzer noktası, ürün teslimatının minimum maliyette yapılabilmesini sağlamaktır. Minimum maliyet, zaman ve enerji tasarrufu için tercih edilen çeşitli ulaşım türlerinden biri karayolu taşımacılığı oluyor. Karayolu taşımacılığı kapsamında seçilen Türkiye Özbekistan tır güzergahı ile esnek çözümler getirilmekte olup yol ve hava şartlarına göre güzergah stratejisi değiştirilebilmektedir. Özbekistan tır firmaları da bu sebeple Gürcistan ve İran üzerinden çeşitli güzergahlar belirlemektedir. Bu kapsamda Türkiye – Özbekistan tır güzergahı sırasıyla;

 • Türkiye > İran > Türkmenistan > Özbekistan 
 • Türkiye > Gürcistan > Kazakistan > Özbekistan 

şeklinde ilerlemektedir. Elbette bu güzergahlar, seçilen ulaşım türüne, müşteri ihtiyaçlarına ve taşıması yapılan yüke göre değişiklik göstermektedir.

Özbekistan Tır Süreleri

Türkiye Özbekistan arası ikili ticari ilişkiler her dönem önem kazanmaya ve gelişmeye devam ediyor. Türkiye’nin önemli kentlerinden Özbekistan’a ulaştırılmak üzere yola çıkan ürünler, karayolu başta olmak üzere çeşitli ulaşım türleri ile sağlanabilmektedir. Ancak sağladığı esnek çözümler sebebiyle öncelikli olarak tırlarla ulaşım tercih edilmektedir. Özbekistan tır süreleri, birçok kritere bağlı olarak değişmekte olup Türkiye’den yola çıkan bir tırın Özbekistan’a ulaşması ortalama 10 – 12 gün aralığındadır. Elbette Özbekistan nakliye hizmetlerinde olduğu gibi Azerbaycan nakliye ve Gürcistan nakliye gibi karayolu taşımacılığının tercih edildiği nakliye hizmetlerinde süreleri belirleyen unsurlar;

 • Varış ve kalkış noktaları arasındaki mesafe
 • Seçilen yol güzergahı
 • Hava ve yol şartları
 • Yükün türü, ağırlığı ve ebatları
 • Ulaşımda kullanılacak araç ve ekipmanlar

Özbekistan Nakliyede Kullanılan Belgeler

Lojistik ve nakliye süreçlerinde Özbekistan tır firmaları tarafından dikkat edilmesi gereken konuların başında resmi evrak ve belgelerin temini olmalıdır. Sürecin aksamaması ve yasalara uygun hareket edilmesi adına nakliye sürecinde gerekli tüm belgeler, ürün yola çıktığı anda hazır olmalıdır. Bu kapsamda Özbekistan nakliyede kullanılan belgeler arasında

 • C2 Yetki Belgesi
 • Paket Postası ve Nakliyeci Makbuzları
 • FİATA Tesellüm Belgeleri
 • Karayolu Taşıma Belgesi
 • Tır Karnesi

Özbekistan Nakliye Fiyatları

Müşteri talebi ve beklentileri daima göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen Özbekistan nakliye süreci, 5K Lojistik tarafından minimum maliyetlerde güvenilir ve hızlı şekilde sağlanıyor. Bu süreçte merak edilen bir konu olan Özbekistan nakliye fiyatları da verilen hizmete göre değişiklik göstermektedir. Seçilen ulaşım türü de aynı şekilde fiyatlar üzerinde ilk ve en önemli belirleyici unsurlardandır. Özbekistan tır nakliye fiyatları ile diğer ulaşım araçlarının kullanıldığı nakliye fiyatları, yapılan giderler ve harcamalar göz önüne alındığında farklı bir fiyat aralığına sahiptir. Detaylı şekilde ele alındığında Özbekistan nakliye fiyatlarını belirleyen unsurlar;

 • Kullanılacak nakliye türü
 • Hizmet sigortaları, ekip maaşları, gümrük vb. işlemler
 • Ulaşım güzergahları arasındaki mesafe ve seçilen güzergah
 • Ulaşımı yapılacak ürün türü, ağırlıkları ve ebatları
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.