Irak Nakliye

18.01.2023
658
Irak Nakliye

Asya’nın batısında yer alan ve Ortadoğu’da stratejik bir konuma sahip Irak, ekonomik açıdan önemli bir gücü elinde barındırıyor. Başlıca ihracat kalemi ham petrol ve türevleri olmakla birlikte ithal ettiği ürünler arasında hububat, gıda, tekstil ürünleri, mücevher, mobilya ve çeşitli makineler yer alır. Ticaret ortaklarımız arasında yer alan Irak, aynı zamanda sınır komşumuz olması yönünden ticari ilişkilerimizin gelişmiş olduğu bir ülkedir. Bu kapsamda Irak Nakliye hizmetleri ile 5K Lojistik, Irak ticaretinde önemli görevler üstleniyor.

Irak Karayolu Nakliye

Ticari ilişkilerde ürün ve malların nakliyesine duyulan ihtiyaç, nakliye hizmetlerinin her geçen gün gelişmesini ve çeşitlenmesini sağlamıştır. Gelişen lojistik ve nakliye çeşitleri arasında karayolu nakliye, geçmişten günümüze en çok tercih edilen hizmet türüdür. Farklı türde yüklerin taşınmasına olanak sunmasının yanı sıra farklı güzergahlara gidebilecek esneklikte olması, Irak Karayolu nakliye sürecinde firmalara önemli kolaylıklar sağlamıştır.

Özellikle sınır komşusu olan Azerbaycan, Gürcistan, İran ve Irak gibi ülkeler arası yapılan ticarette karayolu nakliyat hizmetleri öne çıkmaktadır. Neredeyse her türlü yükün karayolları kullanılarak teslimatını yapabilmeyi sağlayan bu nakliye hizmeti, 5K Lojistik tarafından tüm planlamalar yapılarak firmalara sunulmaktadır. Ek olarak Irak’a yapılan nakliyatlarda ülke, Kuzey Irak ve Güney Irak olarak ele alınmakta olup en güvenilir güzergahlar üzerinden yapılan ürün teslimatları ile süreç sorunsuz şekilde tamamlanmaktadır.

Tavsiye : Gürcistan Nakliye

Irak Havayolu Taşımacılığı

Ulaşım türleri ve lojistik hizmetleri arasında en güvenli seçeneklerin başında havayolu taşımacılığı geliyor. Güvenilir bir ulaşım olmasının yanı sıra havayolu taşımacılığı, ürün teslimatının en hızlı şekilde gerçekleştirilmesi gibi avantajlar sağlamaktadır. Bu gibi avantajları kullanabilmek adına 5K Lojistik, Irak havayolu taşımacılığı ile hizmet vermekte ve birçok ürünün nakliyesini en güvenilir şekilde zamanında tamamlamaktadır.

Elbette Irak havayolu taşımacılık hizmetinde teslimatı yapılacak ürün kapsamı sınırlıdır. Genellikle yükte hafif pahada ağır ürünlerin teslimatı için havayolu taşımacılığı tercih ediliyor. Bunun sebebi ise havayolu araçları ile tek seferde belli sayıda ve ağırlıkta ürünün taşınabilmesi, bu yöntemin maliyetini yükseltmektedir. Buna rağmen sorunsuz teslimat garantisi arayan ve ürünün en hızlı şekilde Türkiye’den Irak’a ya da Irak’tan Türkiye topraklarına ulaştırılmasını talep eden firmalar için en çok tercih edilen nakliye hizmetidir.

Irak Denizyolu Yük Taşımacılığı

Her ne kadar bulunduğu konum itibariyle Irak, denizyolu taşımacılığında adını yeterince duyuramamış olsa da 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye topraklarından Irak’a denizyolu üzerinden yük taşımacılığı sağlanabiliyor. Irak denizyolu yük taşımacılığı ile tek seferde büyük miktarlarda ürünün taşınması mümkün olup bu yükler genellikle ağır tonajlıdır.

Avantajlarının yanı sıra Irak’a yapılan denizyolu taşımacılığında bazı kısıtlamalar da söz konusudur. Basra Körfezi üzerinden yapılan denizyolu ulaşımı daha çok güney Irak bölgesine ulaştırılması istenen ürünler için tercih ediliyor. Bu ürünlerin güney Irak’tan Kuzey Irak’a teslimatı, firmalar tarafından tercih edilen bir seçenek değildir.

Irak Nakliye Hizmetleri

Batı Asya ülkelerinden biri olan Irak, Türkiye ile her dönem belli başlı ticari ilişkiler yürütmekte olup ihracat-ithalatta nakliye hizmetlerine ihtiyacı zorunlu kılmıştır. Bu kapsamda 5K Lojistik, her türlü firma ihtiyaçlarına cevap vermek üzere çeşitli Irak Nakliye hizmetleri ile firmalara yardımcı oluyor. Nakliye hizmetlerinde ihracatı ve ithalatı en çok yapılan ürünlere göre parsiyel nakliye, frigo nakliye ve Irak ağır yük nakliyesi öne çıkıyor. Elbette bunların dışında ihtiyaca ve talebe göre proje taşımacılığı, komple nakliye ve konteyner taşımacılık gibi hizmetler de 5K Lojistik tarafından lojistik firması ihtiyacı duyan müşterilere sunulmaktadır.

Irak Parsiyel Nakliye

Lojistik hizmetlerinde en çok kullanılan hizmet türü parsiyel nakliye olmaktadır. Dünyanın her noktasına parsiyel taşımacılık hizmeti sağlanabilmekte olup temel prensibi, aynı güzergaha gidecek ürünlerin birleştirilmiş şekilde taşınmasıdır. Bu taşımacılıkta ürünlerin aynı ya da benzer olma zorunluluğu bulunmaz. Hassasiyeti olan özel ürünler harici neredeyse her ürün, Irak parsiyel nakliye hizmeti ile Irak topraklarına ulaştırılabiliyor. 

Hızlı ve pratik ürün teslimatının sağlandığı Irak parsiyel taşımacılık hizmetinde aynı araç birden fazla müşteri için kullanılabilmektedir. Bununla birlikte incelmesi yapılan ve uygun koşulları sağlayan ürünler araca yüklenir. Parsiyel taşımacılıkta ürünün gönderilebilmesi için gerekli kriterler arasında; yüklerin beraber taşınmaya uygun olması ve aynı güzergaha gitmesini sayabiliriz. Günümüzde en çok kullanılan ve 5K Lojistik tarafından sorunsuz şekilde sağlanan parsiyel taşımacılık ve Irak parsiyel nakliye fiyatları için iletişime geçebilirsiniz. 

Irak Frigo Nakliye

Nakliye hizmetleri arasında ekstra özen ve bilgi gerektiren frigo nakliye, belli koşullarda taşınması gereken ürünler için tercih ediliyor. Özellikle, raf ömrü kısa olan gıda ürünlerinde, frigo araçlar kullanılarak ürünlerin bozulmadan kısa sürede teslimatı gerçekleştirilir. Türkiye – Irak arası ithalat ve ihracatta Türkiye’den gönderilen gıda ürünleri için 5K Lojistik, Irak frigo nakliye hizmeti sunarak yükün zarar görmeden sorunsuz ve güvenilir şekilde ulaştırılmasını sağlıyor. 

Türkiye Irak frigo nakliye yük türleri arasında gıda ürünlerini sayabiliriz. Bu ürünler genellikle sebze ve meyve olmakla birlikte detaya inildiğinde narenciye ürünlerinin öne çıktığını söyleyebiliriz. Başta Mersin Irak nakliye firmaları olmak üzere Akdeniz ikliminde yetişen narenciye ürünleri, frigorifik araçlarla Irak’a taşınır. Meyve ve sebzelerin yanı sıra konserve gıdalar, katı ve yemeklik yağlar da frigo taşımacılık ile gönderimi yapılan ürünler arasındadır.

Irak Ağır (Lowbed) Nakliye

Ağır nakliye taşımacılığında kendi sektöründe lider firmalar arasında yer alan 5K Lojistik, güneydoğu sınırında yer alan Irak’a ağır (lowbed) nakliye hizmeti sağlamaktadır. Ağır nakliye hizmeti; normalin üzerinde ebat ve ağırlıktaki ürün ve araçların, özel ekipmanlar kullanılarak yüklenmesi ve taşınmasıdır. Taşımacılıkta önemli bir paya sahip ağır nakliye, diğer taşımacılık hizmetlerine nazaran daha fazla dikkat ve emek gerektirebilmektedir. Bu sebeple Irak’a ihracat yapan firmalar, Irak nakliye firmaları seçiminde dikkatli olmalıdır.

Irak ağır nakiye hizmeti ile; çeşitli inşaat araçları, vinç ve ekipmanlar, rüzgar yelkenleri, türbinler, iş makineleri, santraller, standlar, tekne ve yatların taşınması sağlanıyor. Son derece zorlu bir işlem olarak bilinen ağır yük taşımacılığında, donanımlı ve son teknolojik araçlarla hizmet veren 5K Lojistik, araçların yüklemesi, indirilmesi ve montajında sıfıra yakın hata ile çalışarak süreci sorunsuz şekilde tamamlamaktadır. 

Irak Ağır Nakliyede Yol İzin Belgeleri ve İşlemleri

Taşınan yüklerin, normalden farklı olması, bazı izin ve belgeleri de gerekli kılmıştır. Yasalara uygun hareket eden çalışma prensibine sahip 5K Lojistik, gerek ürün teslimatında gerekse gümrük ve köprü geçişlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmadan ürün teslimatınızın yapılabilmesini sağlar. Bu kapsamda sürecin sorunsuz yürütülmesine imkan sunan Irak ağır nakliyede yol izin belgeleri ve 5K Lojistiği diğer firmalardan ayıran noktalar arasında; 

 • ISO 9001 Kalite Belgesi
 • C2 Belgesi ile uluslararası nakliyat
 • Çalışan eğitimlerinin yapılması
 • Ağır nakliyede alanında uzmanlaşmış operatörler
 • Yasal şartlara uygun nakliye hizmetleri
 • Sürecin her aşamasında takip ve bilgilendirme garantisi

Irak Nakliye Varış Noktaları

Birçok farklı yükü, çeşitli hizmet türleri ile taşıyan ve istenilen noktaya ulaştıran 5K Lojistik, Türkiye – Irak arası ticarette, firmalara önemli avantajlar sağlamaktadır. Türkiye kalkışlı araçlar, Irak’ın çeşitli noktalarına ulaşarak teslimatını tamamlıyor ve müşteri ihtiyaçlarına tam zamanında sorunsuz olarak cevap veriyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden kalkan ve Irak’a ürün teslimatı yapmak üzere yola çıkan araçların Irak nakliye varış noktaları arasında;

 • Bağdat
 • Musul
 • Kerbela
 • Süleymaniye
 • Kerkük
 • Erbil
 • Basra
 • Zaho
 • Ramadi
 • Halepce
 • Necef

Irak’a Tır Kaç Günde Gider?

Ticaret yapan şirketler, lojistik firmaları ile çalışarak ürün teslimatını sorunsuz şekilde gerçekleştirebilecekleri bir garanti almak istiyor. Elbette şirketlerin güvenilirlik kriterinin yanı sıra dikkat ettiği bir diğer konu, Irak’a tırların kaç günde gidebileceği oluyor. Bunun sebebi, ürün teslimatını gerekli güvenlik koşulları altında minimum sürede tamamlamak istemeleridir. Tırların Irak’a ulaşma süresi ortalama 2 – 3 gün arasında değişiklik gösterse de bu süre, tırın yola çıktığı kalkış noktasına, seçtiği güzergaha, iklim koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca Irak’ın, iç işlerinde karışık bir ülke olmasından dolayı çeşitli siyasi sorunların oluştuğu çatışma bölgelerinin dışında kalan güzergahların tercih edilmesi, tırın varış süresi üzerinde etkilidir.

Irak Lojistik Firmaları

Ülkemizde ihracat yapan firmalar, ürün ticaretinde öncelikli olarak sınır komşularını tercih etmektedir. Ulaşım sorunlarını ve maliyetlerini minimuma indirmesinin yanı sıra sınır komşuları ile ilişkileri güçlendiren bu ticarette, lojistik firmalarına büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bu kapsamda Irak lojistik firmaları seçiminde nakliye sürecini profesyonel şekilde yürütecek, donanımlı ve tecrübeli bir ekiple çalışan, gerekli belgelere sahip ve fiyat aralığını doğru şekilde belirleyen firmalara öncelik verilmelidir. Bu vb. kriterlere sahip 5K Lojistik, başta İstanbul Irak nakliye hizmeti olmak üzere Ankara Irak nakliye, Kocaeli Irak nakliye ve Konya Irak nakliye gibi hizmetler ile şirketlerin beklentilerini en iyi şekilde karşılıyor. 

Irak Nakliye Fiyatları

Lojistik hizmetinde en çok araştırılan konu, nakliye hizmetlerinin fiyat skalası olmaktadır. Komşu ülkelerden biri olan Irak’a yapılan nakliye hizmetlerinde fiyatlar, katedilen mesafeye göre belirlenmektedir. Buna ek olarak seçilen güzergah, hangi nakliye türünde taşıma yapıldığı, yüklenen ürün türü, ürün ağırlığı, taşıma işleminde görevli kişi sayısı ve kullanılacak ekipmanlar, Irak nakliye fiyatları üzerinde belirleyicidir. Elbette fiyatlandırma, daha farklı kriterler göz önüne alınarak yapıldığından nakliye hizmetleri ve fiyatları için firmamız ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.