Havayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

20.06.2023
540
Havayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Ticaretin gelişmeye devam etmesi, lojistik faaliyetlerinin her geçen gün çeşitlenmesini ve gelişmesini de beraberinde getirmektedir. Bilindiği üzere taşımacılık faaliyetlerinde müşteriler için en önemli konuların başında güvenilir ve hızlı teslimat garantisi gelmektedir. Bu kapsamda güvenilir teslimatı en hızlı şekilde gerçekleştirmek üzere farklı ulaşım türleri kullanılmaktadır. Havayolu taşımacılığı, tercih edilen en hızlı ulaşım türlerinden biri olup bu faaliyetlerin sorunsuz olarak gerçekleştirilebilmesi için havayolu taşımacılığında kullanılan belgeler ve izinlerin tamamlanması gereklidir.

Havayolu taşımacılığının hızlı ve güvenilir teslimat garantisinden yararlanmak üzere havayolu nakliye hizmeti almak isteyen firmalar ve bu hizmeti veren lojistik firmalarının belli başlı sorumlulukları bulunmaktadır. Özellikle ihracat ve ithalat faaliyetlerinde sorunsuz bir taşımacılık için havayolu konşimentosu olarak tanımlanan belgelerin tamamlanması gereklidir. Bu belgelerin alınması halinde ithalat ve ihracat faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere ürünler, hava yolu taşıtları ile taşınarak teslim edilebilmektedir.

Hava kargo/Havayolu Taşımacılığı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Özellikle kıymetli evrakların ve ürünlerin taşımacılığında havayolu araçlarından yararlanılmaktadır. Diğer ulaşım türlerine oranla maliyetli olması, bu taşımacılık ile teslim edilen ürünlerinde belirli bir çerçevede sınırlı kalmasına sebep olmuştur. Genellikle yükte hafif pahada ağır ürünlerin ve teslimatları, havayolu taşımacılığı ile gerçekleştirilmektedir. Elbette taşınan yük ne olursa olsun hem ulusal hem de uluslararası yük taşımacılığında gerekli belgelerin alınması zorunludur. Bununla birlikte hava yolu taşımacılığında yasal çerçeve nedir? ve havayolu taşımacılığı için gerekli belgeler nelerdir? araştırılması sıklıkla yapılmaktadır. Hava kargo taşımacılığında alınması gerekli olan belgeler arasında;

  • Ana Konşimento
  • Ara Konşimento
  • Kargo Manifestosu
  • Kargo Transfer Manifestosu
  • Kargo Masraflarını Düzeltme Bildirgesi
  • Kargo Muhasebe Bildirisi
  • Kargo Hasar Raporu

olarak sıralanabilir. Her bir belge ve rapor farklı amaca yönelik olup, taşımacılık sürecindeki hataları, aksaklıkları oluşabilecek düzensizlikleri minimuma indirmeyi amaçlar.

Dikkatinizi Çekebilir > Havayolu Taşımacılığı Nedir?

1. Ana Konşimento (MAWB)

Ana Konşimento; ‘Havayolu Konşimentosu’ veya ‘hava yolu kargo taşıma senedi’ yani Airway Bill(AWB) çerçevesince yerine getirilen bir belgedir. 3 tanesi orijinal olmak üzere toplam 12 nüshadan oluşan Konşimento; sırasıyla havayolu şirketine, gönderilene ve gönderene aittir. Bu nüsha, ürünler alıcıya teslim edilmeden önce satıcıya, malın alıcısını değiştirme gibi önemli haklar tanır. 

2. Ara Konşimento (HAWB)

Yükleme dokümanı olarak ifade edebileceğimiz ara konşimento, uzun vadeli yükleme işlemlerinde yükleyici adına düzenlenmektedir. Ana konşimento ile benzer yapıda olan ara konşimento, yetkili kargo acentesi tarafından düzenlenir ve gönderimi yapılan kargoların teslim alındığını belgeler. Havayolu taşımacılığında kullanılan belgeler arasında yer almakta olup aynı zamanda konsolidasyon yüklemelerinde de düzenlenen bir belge türüdür.

3. Kargo Manifestosu

Havayolu taşımacılığında gerekli olan ve kullanılan bir diğer belge, kargo manifestosu olmaktadır. Bu belge, okunaklı ve büyük harflerle ingilizce olarak hazırlanır. Belgede; taşınan malın özellikleri, taşınması için gerekli şartlar ve teslim edileceği konum gibi bilgiler yer alır. Ek olarak konşimentoda olduğu gibi yükleyicinin ad soyad bilgileri, adres, şehir ülke vb. önemli bilgilerin bulunması gereklidir. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.